Per dvejus metus trunkančią pandemiją COVID-19 infekcija persirgo jau daugiau nei 0,5 mln. Lietuvos gyventojų. Deja, nemaža dalis pasveikusiųjų dar ilgai jaučia šios ligos pasekmes. Raginame nekentėti, nelaukti, kol varginantys simptomai praeis savaime, o kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis atliks tyrimus, įvertins sveikatos būklę, prireikus išrašys siuntimą specialisto konsultacijai. Taip pat patars, kokie kvėpavimo, mankštos ar atsipalaidavimo pratimai, atliekami namuose, gali padėti pasijusti geriau, sunkiausiems pacientams skirs medicininę reabilitaciją.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Reabilitacijos klinika praėjusiais metais atliko tyrimą, kurio metu apibendrinti asmenų, persirgusių COVID-19 liga, liekamieji reiškiniai. Surinkti ir įvertinti beveik 1,3 tūkst. respondentų pateikti duomenys atskleidė, kad 9 proc. sergančiųjų išsivystė pokovidinis sindromas, kai ligos simptomai išlieka daugiau nei keturias savaites. Be to, net apie 38 proc. apklaustųjų konstatavo, kad dėl šios priežasties jiems teko kurį laiką apriboti tiek fizinę, tiek darbinę veiklą.
Pasaulio sveikatos organizacijos skaičiavimais, kas dešimtas ūmios COVID-19 ligos atvejis pereina į lėtinį susirgimą. Jam būdingi tie patys išliekantys požymiai arba ligos eigoje atsirandantys ir nauji varginantys nusiskundimai. „Dažniausi simptomai yra nuovargis ir jėgų trūkumas, tuo skundžiasi 7-8 pacientai iš 10. Didelė dalis persirgusiųjų patiria atminties, dėmesio koncentracijos pablogėjimą, miego, apetito sutrikimus, išlieka galvos, sąnarių, raumenų skausmai“, – dalijasi įžvalgomis Šiaulių „Senojo bokšto“ klinikos šeimos gydytoja Eglė Jasaitytė.
Ilgesnį laiką gali išlikti ir uoslės, skonio pakitimai, jų sukelti negalavimai, nosies, užgulimas. Kai kuriuos, net ir sirgusius nesunkios formos COVID-19 infekcija asmenis vargina užsitęsęs dusulys, krūtinės skausmas. Pasitaiko, kad užsitęsia nerimo, depresijos požymiai. „Po šios ligos organizmui reikia laiko atsigauti. Dėl to labai svarbi visavertė mityba, užtikrinti skysčių, elektrolitų, kurių netekote sirgdami balansą, nuosekliai palaipsniui didinti fizinį aktyvumą, atlikti specialius kvėpavimo pratimus“, – aiškina šeimos gydytoja E. Jasaitytė.
Jos žodžiais, dauguma simptomų kelių savaičių laikotarpiu išnyksta savaime, bet jeigu nuovargis, o ypač krūtinės skausmai, dusulys užsitęsia ir nepraeina, jų intensyvumas nemažėja, vertėtų kreiptis į šeimos gydytoją: „Jie gali liudyti apie rimtesnes komplikacijas po persirgtos COVID-19 ligos. Jei žmogus serga lėtinėmis ligomis, ypač širdies ir kraujagyslių sistemos, plaučių, cukriniu diabetu, arba onkologinėmis ligomis, vartoja imunosupresinius vaistus, organizmas pažeidžiamas labiau. Tokie ligoniai dažniau serga sunkiomis formomis, dėl to galimi ryškesni liekamieji reiškiniai“.
Jeigu paciento plaučiai iki tol buvo visiškai sveiki, persirgus koronaviruso infekcija su plaučių pažeidimu kartais atsiranda ilgalaikių šio organo pažeidimų. Pavyzdžiui, plaučių audiniui peraugus fibroziniu audiniu, atsiranda negrįžtamų randinių pakitimų, kurie sukelia lėtines plaučių ligas. Tokiais atvejais ir pasveikus tebekankina dusulys arba žymiai susilpnėja fizinis pajėgumas. Šiuos asmenis šeimos gydytojas nukreipia gydytojo pulmonologo konsultacijai, o šis atlieka plaučių rentgeno tyrimą, įvertina plaučių funkciją, kad įsitikintų, ar nėra lėtinio plaučių pakenkimo.
Sunki COVID-19 ligos eiga gali sukelti ir širdies raumens pažeidimus Ateityje dėl to gali išsivystyti širdies nepakankamumas – lėtinė, gyvenimo kokybę labai pabloginanti ir dideliu mirtingumu pasižyminti liga. Todėl, jeigu jaučiate nemalonius pojūčius krūtinės zonoje, dusulį, pavargstate nuo net ir nedidelio fizinio krūvio, irgi reikėtų nedelsti ir kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis atliks laboratorinius tyrimus ir įvertins kardiogramą, matydamas poreikį, nukreips gydytojo kardiologo konsultacijai ir išsamesniam širdies ištyrimui.
Šeimos gydytojas koronaviruso infekcija persirgusiems pacientams rekomenduos ir reabilitacines priemones, pavyzdžiui, kvėpavimo pratimus, kurie padės greičiau atsistatyti kvėpavimo funkcijai, jei išliko dusulys, supažindins su specialiomis kūno padėtimis, kurios palengvins būklę. Jeigu yra balso, valgymo sutrikimų, dažnai pasitaikančių asmenims, kurie buvo intubuoti, taip pat patars, kaip greičiau atsikratyti liekamųjų reiškinių. Pasidalins ir praktiniais patarimais, padėsiančiais įveikti užsitęsusius nerimo, depresijos simptomus.
„Ne visi žmonės žino, kad tiems, kurie sirgo sunkia COVID-19 forma, gydėsi stacionare ir skundžiasi liekamaisiais reiškiniais, gali būti skiriamos nemokamos ambulatorinės arba stacionarinės reabilitacijos paslaugos. Taikomos išimtys ir pacientams, kurie sirgo sunkiai, jiems buvo diagnozuotas plaučių uždegimas. Nors ir gydėsi namuose, jie taip pat gali gauti ambulatorinės reabilitacijos paslaugas. Šeimos gydytojas irgi gali juos nukreipti reabilitaciniam gydymui, kurio išlaidas padengs ligonių kasos“, – informuoja šeimos gydytoja E. Jasaitytė.
Jeigu pas savo šeimos gydytoją sunku patekti dėl didelių eilių ar su pandemija susijusių apribojimų, ne visuomet sulaukiate iš jų pakankamai dėmesio, visada galite kreiptis į Šiaulių „Senojo bokšto“ klinikos šeimos gydytojus. Čia dirba septynių patyrusių šeimos medicinos specialistų komanda, tereikia prisirašyti prie vieno iš jų. Jie atidžiai išklausys jūsų nusiskundimus, atliks visus reikiamus tyrimus, skirs gydymą ar reabilitacijos paslaugas, jeigu reikės, nukreips gydytojų specialistų konsultacijai. Esant ūmiems ligos simptomams, šeimos gydytojas priima pacientus tą pačią dieną.