fbpx

Vaikų antsvorio problemą aštrina ir užsitęsęs karantinas

Apie penktadalio (21,6 proc.) Lietuvos vaikų ir paauglių svoris per didelis, o nutukusių priskaičiuojama apie 6,2 proc. Dažniausiai dėl to kalta netinkama mityba ir mažas fizinis aktyvumas. Tačiau kartais tėvai skundžiasi, kad dukra ar sūnus valgo nedaug ir gana sveikai, sportuoja, bet papildomi kilogramai vis tiek kaupiasi. Ypač susirūpinti reikėtų, kai tai vyksta staiga – antsvoris gali būti endokrininės ligos simptomas. Jeigu kelia nerimą atžalų svorio pokyčiai, geriau nespėlioti ir neeksperimentuoti. Tokiu atveju gali padėti vaikų endokrinologas.

Suaugusieji ne visuomet sugeba objektyviai įvertinti savo vaikų, anūkų svorį, sudėjimą: vieniems atrodo, kad sveikas vaikas ir turi būti putlus, bent jau kol yra mažas. Paprastai tikimasi, kad apvalumai yra savaime išaugami. Kiti, dažniausiai patys gyvenantys ir besimaitinantys itin sveikai, gali įžvelgti vaikus, paauglius turint antsvorį ir tada, kai jo nėra. Abu šie kraštutinumai pavojingi, nes gali pakenkti jų sveikatai. Nutukimas vaikystėje didina antsvorio riziką suaugus, bereikalingas maisto ribojimas vėliau gali tapti valgymo sutrikimų priežastimi.

Gydytojas endokrinologas tikrai neapsiriks. Mergaičių ir berniukų (2-18 m.) kūno masės indeksas (KMI) skaičiuojamas taip pat, kaip suaugusių, tačiau vertinamas kitaip, naudojant pagal jų amžių ir lytį pritaikytas KMI procentilines kreives, nustatytas Tarptautinės kovos su nutukimu darbo grupės (International Obesity Task Force – IOTF). Amžius ir lytis nevertinami skaičiuojant suaugusiųjų KMI, tačiau yra labai svarbūs vertinant vaikų ir paauglių svorį. KMI ribos augant ir bręstant vaikams keičiasi, o to paties amžiaus berniukų ir mergaičių kūno masė skiriasi ir dėl skirtingo brendimo amžiaus.

Nutukimas, susijęs su endokrininės sistemos veiklos sutrikimais, sudaro apie 10 proc. visų nutukimo atvejų. Problema, kad endokrininės ligos dažnai diagnozuojamos pavėluotai, kai jau yra įsisenėjusios ir tada jas įveikti žymiai sudėtingiau. Dažniausiai jomis susergama, kai organizme sutrinka tam tikrų hormonų pusiausvyra, atsiranda jų koncentracijos pokyčių. Kadangi jie veikia medžiagų apykaitą, energijos ir maisto suvartojimo balansą, gali pradėti augti svoris net ir maitinantis sveikai, būnant pakankamai fiziškai aktyviam.

Jeigu dėl traumos, infekcijos, navikų ar kitų priežasčių pažeidžiamas pogumburis, nutukimas matomas visame kūne, riebalai kaupiasi pasmakrėje, galūnėse, krūtinės, pilvo srityje. Šie pacientai paprastai negali suvaldyti noro valgyti. Staigus svorio augimas, ypač riebalų kaupimasis veido, sprando ir viršutinės nugaros dalies srityje būdingas Kušingo sindromui – tai endokrininis sutrikimas, išsivystantis dėl to, kad antinksčiai išskiria per didelį kiekį antinksčių hormonų. Ši liga gali būti susijusi su kai kurių vaistų vartojimu arba įgimta.

Antsvoris gali kauptis sutrikus skydliaukės veiklai. Jeigu ji susilpnėja, slopinama medžiagų apykaita, lėtėja riebalų skaidymas. Nutukimas gali byloti, kad pacientas yra atsparus insulinui, o tai lemia nuolatinį alkį. Nieko nedarant, toks vaikas, paauglys gali susirgti 2 tipo diabetu. Antsvoris ir nutukimas padidina jo riziką, net 90 proc. šios ligos atvejų yra susiję su dideliu svoriu. Šią lėtinę ligą svarbu nustatyti ir pradėti gydyti kuo anksčiau, todėl jeigu vaikas turi antsvorį, reikėtų kasmet profilaktiškai, net jei nėra jokių nusiskundimų, pasikonsultuoti su vaikų endokrinologu.

Dėl tam tikrų priežasčių padidėjus antinksčių žievės hormonų sekrecijai, dažnai klinikinius simptomus taip pat lydi nutukimas. Nutukimą vaikystėje ir paauglystėje gali sąlygoti ir augimo hormono koncentracijos sumažėjimas (riebalų kaupimąsi lemia tai, kad hipofizė jo gamina mažiau). Augimo hormono trūksta sergant genetiniais sindromais – Turner, Prader Willi, Noonan ir kt. Jiems būdingas nutukimas iki 5 metų amžiaus. Išsiaiškinti, ar šiomis ligomis neserga jūsų mažylis ar paauglys, padės vaikų endokrinologas, o esant reikalui skirs gydymą.