fbpx

Urogenitalinės sistemos ydos: ar esate tikri, kad jūsų vaikas jų neturi?

Įgimtos urogenitalinės sistemos anomalijos ir urogenitalinės ligos – dažnas vaikų sveikatos sutrikimas. Kaip rodo statistika, antroje vietoje po įgimtų širdies patologijų. Neretai jos pastebimos tik tada, kai mažuosius pacientus ima dažnai varginti šlapimo takų ir organų infekcijos ar augant, brendimo metu išryškėjus tam tikriems simptomams. Laiku diagnozuoti šias ligas ir patologijas gali padėti vaikų chirurgas. Su juo pravartu pasikonsultuoti, jei tėvams kilo įtarimų, vaikas turi pasikartojančių  nusiskundimų, kurių priežasties nepavyksta nustatyti.

Būtina apžiūrėti ir atidžiai stebėti

Kuo anksčiau bus nustatytas sutrikimas ar anomalija, tuo didesnė tikimybė, kad mažylis išvengs skausmo, kitų nemalonių pojūčių ir komplikacijų. „Kiekvieno naujagimio lytinius organus turėtų apžiūrėti tiek naujagimių, tiek šeimos gydytojas. Vaikučiui augant tėvai kartu su šeimos gydytoju turi atidžiai juos stebėti, taip pat atkreipti dėmesį, kaip jis šlapinasi. Pastebėjus, kad yra kokių nors šlapinimosi sutrikimų, išskyrų ar genitalijos atrodo ne visai taip, kaip turėtų, reikėtų pasirodyti vaikų chirurgui“, – pataria Senojo bokšto klinikos gydytoja vaikų chirurgė Evelina Klepšytė-Janauskienė.

Pasak jos, jeigu auginate berniuką, jau kūdikystėje reikėtų atkreipti dėmesį į jo kapšelį – galbūt jis pernelyg mažas, arba pačiupinėjus atrodo lyg būtų tuščias, pakitusios spalvos, o galbūt sėklidės ar viena iš jų nenusileidusios. Mergaičių lytiniai organai ar kuri nors jų dalis gali būti per dideli ar per maži, nesimetriški, suaugę, atrodyti ne tokie, kokie turėtų būti. Sukluskite, jeigu atsirado šlapinimosi sutrikimų, tokių kaip šlapimo nelaikymas, nekontroliavimas, susilaikymas arba naktinis šlapinimasis – visais šiais atvejais reikėtų pasitikrinti profilaktiškai.

Kiti simptomai, kurių negalima ignoruoti – išskyros iš lytinių organų, jų sudirgimas, paraudimas, skausmingas, pasunkėjęs šlapinimasis, specifinis kvapas, taip pat bet koks pilvo maudimas, skausmas. Taip gali pasireikšti šlapimo organų uždegimai, infekcijos. Jeigu jos kartojasi, gali būti susijusios ir su įgimtomis problemomis. Net jeigu vaikas niekuo nesiskundžia, laikas nuo laiko apžiūrėkite jo genitalijas, ar neatsirado kokių nors darinių. Paaugliai berniukai turėtų stebėti, ar neatsiranda skausmų, prieš tai nebuvusių darinių, erekcijos sutrikimų, mergaitės – pilvo apatinės dalies skausmų, neįprastų išskyrų.

Neverta rizikuoti ir po to gailėtis

„Kilus bet kokiems įtarimams, bent menkiausioms abejonėms, užsirašykite vaikų chirurgo konsultacijai. Geriau jau pas jį apsilankyti be reikalo, negu pavėluoti ir po to gailėtis“, – aiškina vaikų chirurgė E. Klepšytė-Janauskienė. Urologinės ligos ir urogenitalinės sistemos sutrikimai, dėl kurių pacientai kreipiasi į vaikų chirurgą dažniausiai yra nenusileidusios sėklidės, išvaržos, šlapimo takų infekcijos ir akmenys, uždegimai, fimozė (siaura apyvarpė), balanopostitas (varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas).

Rečiau pasitaiko šlaplės pertvaros anomalijos, išsiplėtusios kapšelio venos, šlapimo pūslės cistos, įvairios įgimtos inkstų patologijos, vezikoureterinis refliuksas (būklė, kai šlapimas teka atgal iš šlapimo pūslės į šlapimtakius). Mergaitėms retesnės lytinių lūpų ir šlaplės sąaugos, šlaplės, vulvos, šlapimo pūslės uždegimai. Joms gali pasitaikyti kiaušintakių užsisukimo atvejų, berniukams – sėklidės užsisukimas. Abiem lytims būdingi šlapimo takų, inkstų akmenys. Vaikams taip pat diagnozuojamos onkologinės urogenitalinės sistemos ligos, navikai.

Pirmiausiai vaikų chirurgas apžiūri pacientą, labai svarbi apžiūros dalis – apčiuopa. Po to gali būti skiriamas šlapimo, kraujo tyrimas, atliekama echoskopija, rentgeno tyrimas, ekstrecinė urograma. Dažnai tyrimų rezultatai vertinami kartu su kitų specialistų komanda – urologu, ginekologu ir kt. Kai kurie tėvai be reikalo baiminasi, kad vaikas bus iškart operuojamas, dalis urogenitalinių ligų, patologijų gydomos medikamentais. „Menas yra ne išoperuoti, o nuspręsti, ar operuoti būtina ir kada. Be to, ir vaikams vis dažniau atliekamos tausojančios laparoskopinės operacijos (per mažus pjūvius), neaiškiais atvejais galimos diagnostinės laparoskopijos“, – sako vaikų chirurgė.