fbpx

Sergamumas virškinimo ligomis auga: kartojantis virškinimo sutrikimams, būtina pasikonsultuoti su gydytoju gastroenterologu

Sergamumas virškinimo ligomis auga: kartojantis virškinimo sutrikimams, būtina pasikonsultuoti su gydytoju gastroenterologu

Vieną iš dešimties žmonių laikas nuo laiko vargina virškinimo sutrikimai, tačiau daugelis juos linkę laikyti nereikšmingais. Ramina save, kad kiekvienam retkarčiais pasitaiko „kažką ne taip suvalgyti“ ir dėl pilvo ar skrandžio skausmo, pilnumo pojūčio, rėmens graužimo, pilvo pūtimo, pykinimo, vidurių užkietėjimo ar viduriavimo neskuba ieškoti pagalbos. Tačiau įvertinti, ar tai tik laikini negalavimai, ar rimtų ligų simptomai ir nustatyti diagnozę gali tik gydytojas gastroenterologas, apžiūrėjęs pacientą ir atlikęs išsamius virškinimo sistemos tyrimus.

Minėti požymiai būdingi daugeliui virškinimo sistemos ligų, taip gali pasireikšti gastritas, dispepsija, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė, gastroezofaginio refliukso liga, tulžies pūslės akmenligė, dirgliosios žarnos sindromas, įvairios kilmės hepatitai, skrandžio ir storosios žarnos polipai, šių organų vėžys. Taip pat kasos ligos, lėtiniai kolitai, malabsorbcijos sindromas, Krono liga. Kuo ilgiau delsime, tuo didesnė rizika, kad šios ligos taps lėtinėmis, be to, nustačius jas pavėluotai gali prasidėti sunkios komplikacijos, galinčios sukelti pavojų gyvybei.

Sunerimti vertėtų ir įvertinus naujausius statistinius duomenis apie šalies gyventojų sveikatą, pateikiamus Higienos instituto. Jie rodo, kad pastaraisiais metais mirštamumas nuo virškinimo sistemos ligų Lietuvoje didėja. Vyrų, mirusių nuo jų skaičius, lyginant su 2019 m., 2020 m. išaugo net 15,3 proc. ir siekė 1,1 tūkst. 24,5 proc. jų sirgo kepenų ciroze ir fibroze, 17,8 proc. – alkoholine kepenų liga. Ketvirtoji pagrindinė moterų mirties priežastis – taip pat buvo virškinimo sistemos ligos. Nuo jų mirusių 994 moterų mirtį dažniausiai lėmė lėtinės kepenų ligos.

Tai susiję su nesveika mityba, kai naudojama pernelyg daug riebalų, ypač gyvulinės kilmės, perdirbtų ir apdorotų maisto produktų, kurių galiojimą prailgina įvairūs cheminiai priedai, sintetinės medžiagos, maisto pusgaminių, taip pat su pernelyg gausiu alkoholio vartojimu, rūkymu. Įtakos turi ir antsvoris, nutukimas, kuris vis dažniau nustatomas dar vaikystėje. Virškinimo sistemą išbalansuoja, jos veiklą sutrikdo ir nuolatos patiriamas stresas, įtampa, nerimas, greitas gyvenimo tempas, dėl kurio valgoma nereguliariai, nesilaikant režimo.

„Vieni pacientai rūpinasi savo sveikata ir atvyksta pasitikrinti net ir neturėdami didesnių nusiskundimų, kiti kreipiasi, kai jaučia simptomus, kurie trikdo kasdieninę veiklą, kelia nerimą. Kai kurie ilgą laiką jaučiasi blogai, tačiau tai ignoruoja, arba vengia konsultuotis dėl to, kad bijo. Jie dažnai patenka tiesiai į ligoninės priėmimo skyrių, kai liga užleista ir pasireiškia ūmiu kraujavimu, opos perforacija, žarnyno nepraeinamumu. Tuomet neretai žmonės išgirsta sunkios ligos diagnozę“, – įspėja Šiaulių „Senojo bokšto“ klinikos gydytoja gastroenterologė Akvilė Grikšienė.

Šiaulių „Senojo bokšto“ klinikoje šiauliečius ir Šiaulių regiono gyventojus, kurie kreipiasi dėl virškinimo sutrikimų, konsultuoja patyrusi ir kvalifikuota specialistė gydytoja gastroenterologė Akvilė Grikšienė. Gydytojo gastroenterologo paslaugos apima ne tik šio specialisto konsultaciją, šioje gydymo įstaigoje pacientams bus atlikti ir visi reikalingi tyrimai diagnozei nustatyti ar patikslinti, paskirtam gydymui įvertinti.

Gydytoja gastroenterologė  atliks  kepenų, tulžies pūslės, kasos ultragarsinį tyrimą, skirtą šiems pilvo organams įvertinti, gastrofibroskopiją ir kolonoskopiją, kurių metu gali būti atliekama ir biopsija, bakterijos H.pylori testas. Taip pat gydytojui gastroenterologui paskyrus čia daromi ir laboratoriniai tyrimai, padedantys diagnozuoti kepenų, kasos ir žarnyno ligas – bendras kraujo ir bendras šlapimo, biocheminiai kraujo tyrimai kepenų fermentų aktyvumui, virusinių hepatitų žymenims nustatyti, koprologinis (išmatų) tyrimas.

Pasak Akvilės Grikšienės, ypač svarbūs endoskopiniai tyrimai, kurie padeda gydytojui gastroenterologui ne tik nustatyti diagnozę, bet ir tiksliai įvertinti skrandžio ar žarnyno patologiją, gydymo efektyvumą. Deja, daugelis jų vengia dažnai tik dėl nepagrįstų mitų ir dėl to net jausdami simptomus ilgą laiką delsia kreiptis į specialistus. Gastroskopija ir kolonoskopija dažniausiai skiriamos nustačius ar įtariant stemplės, skrandžio, dvylikapirštės žarnos erozijas ar opas, gastritą, storosios žarnos polipus, divertikulus ar uždegimines žarnų ligas bei onkologinius susirgimus.

Šios procedūros kai kuriems sukelia nemalonius pojūčius, tačiau pasitelkus nuskausminančius preparatus diskomfortas sumažėja iki minimumo. Be to, gastroskopiją ir kolonoskopiją Šiaulių „Senojo bokšto“ klinikoje galima atlikti taikant bendrąją intraveninę nejautrą. Ji trunka vos keletą minučių, kadangi vaistai veikia trumpai, beveik nėra šalutinių reiškinių. Pacientas užmiega ir nei atliekant procedūrą, nei jai pasibaigus nejaučia nemalonių pojūčių. Šie tyrimai saugūs, kadangi vyksta dalyvaujant gydytojui anesteziologui – reanimatologui. Ypač patogu, kad kai taikoma nejautra esant platesnio ištyrimo poreikiui abu endoskopinius tyrimus galima atlikti vienu metu.

Jaunesniems pacientams gastroskopija rekomenduojama, jei taikomas gydymas neefektyvus arba atsiradus pavojingų simptomų – sutrikus rijimui, prasidėjus kraujavimui, be priežasties krentant svoriui. Taip pat tiems, kurių artimi giminaičiai, šeimos nariai sirgo onkologinėmis skrandžio ir žarnyno ligomis. Prireikus atliekama biopsija – audinių dalis paimama tyrimui, padaromas H.pylori bakterijos testas. Ši bakterija gali sąlygoti gastrito, opaligės bei vėžio išsivystymą, todėl nustačius, kad pacientas ja užsikrėtęs, skiriamas specialus gydymas.

Kolonoskopiją profilaktiškai rekomenduojama  atlikti visiems vyresniems nei 50 metų amžiaus asmenims, nustačius teigiamą slapto kraujavimo išmatose testą. Šis tyrimas reikalingas ir tais atvejais, kai ieškoma pilvo skausmų, viduriavimo, kraujavimo iš virškinamojo trakto priežasčių, stebėjimui ir sekimui sergant onkologinėmis ligomis. Jo metu taip pat gali būti atliekamos kai kurios gydomosios procedūros, pavyzdžiui, šalinami polipai, procedūros privalumus vardija gydytoja gastroenterologė Akvilė Grikšienė.

Pacientų patogumui Šiaulių „Senojo bokšto“ klinikoje to paties apsilankymo metu juos ne tik pakonsultuos gydytojas gastroenterologas, bet ir esant poreikiui bus atlikta pilvo organų echoskopija, padaryti visi būtini  kraujo, biocheminiai tyrimai. Tai leidžia sutaupyti daug laiko, nes nereikia atvykti antra kartą. Atkreipiame dėmesį, kad šioje gydymo įstaigoje eilių pas gydytojus gastroenterologus nėra, pas pasirinktą specialistą galima užsiregistruoti dar tą pačią savaitę. Jeigu bus paskirti endoskopiniai tyrimai, taip pat nereikės ilgai laukti.