fbpx

Profesionali burnos higiena: būtina nuo pirmo iki paskutinio danties

Net jei ir labai kruopščiai valome dantis, yra paviršių, kurių jokiu šepetėliu patys nepasiekiame. Kad ir kaip rūpinamės burnos švara, tai neapsaugo nuo dantenų, gleivinės ligų. Įvertinti, ar nėra šių ligų požymių, kitų problemų ir iki spindesio nušveisti kiekvieną dantį gali tik specialistas – burnos higienistas. Jo kabinete sveikus dantis ir burnos gleivinę turinčiam žmogui reikėtų apsilankyti bent du kartus per metus, o kitiems – dar dažniau. Be to, burnos higienistas patars, kokių prevencijos priemonių imtis, kad dantys kuo ilgiau išliktų sveiki, išvengtumėte ligų.

Burnos higienistė Justina Kiškevičiūtė pataria, kad net jeigu dantyse nėra nė vienos skylutės, ir neturite jokių nusiskundimų dėl dantų jautrumo ar dantenų kraujavimo, kartą per pusmetį verta atlikti profesionalų dantų valymą. Jeigu nešiojate breketus, kitas ortodontines priemones, turite implantų, tiltelių, karūnėlių, didelių plombų ar jums atliktas estetinis plombavimas, sergate dantenų ar kitomis periodonto ligomis, tai padaryti rekomenduojama dažniau, kas tris-keturis mėnesius ar kaip nurodys burnos higienistas, įvertinęs burnos ir dantų būklę, jų problemas.

„Lietuviai nėra linkę labai rūpintis burnos higiena. Jiems atrodo, kad jeigu reguliariai valosi dantis, jokių nemalonių pojūčių, simptomų nejaučia, tai kam čia eiti pas burnos higienistą. Problema, kad akmenys ant dantų gali ilgą laiką kauptis, pačiam žmogui nieko nepastebint ir galvojant, kad jeigu neskauda, tai viskas man gerai. O akmenų daugėja, jie gilėja, gali pradėti vystytis parodontozė. Pirmieji jos požymiai, dantenų kraujavimas dažnai pacientų irgi nesureikšminamas, esą visą gyvenimą man taip buvo ir nieko“, – komentuoja J. Kiškevičiūtė.

Ji atkreipia dėmesį, kad kai kuriems, ypač rūkantiems asmenims, simptomai, tokie kaip kraujavimas, skausmas gali ir nepasireikšti. Todėl ir reikėtų reguliariai pasirūpinti profesionalia burnos higiena. Burnos higienistas, pasitelkęs inovatyvią įrangą, naujausias technologijas ir priemones, visuomet ne tik nuvalo nuo dantų apnašas, pigmentines dėmes ir akmenis net sunkiausiai prieinamose vietose, bet ir apžiūri dantenas, burnos gleivinę, įvertina jos būklę ir rizikos faktorius. Prireikus, nukreipia odontologo ar kito specialisto konsultacijai.

„Žmonėms trūksta informacijos. Yra nemažai galvojančių, kad profesionali burnos higiena  reikalinga tik dėl estetikos ir nesupranta, kad tai svarbu dėl sveikatos“, – atkreipia dėmesį J. Kiškevičiūtė. Dantys laikui bėgant natūraliai dyla, o dantų akmenys šį procesą dar labiau paspartina. Todėl, jei norime kuo ilgiau naudotis savais dantimis, apsieiti be protezų, reikia jais rūpintis nuo tada, kai išdygsta pirmasis, iki kol iškrenta paskutinysis, ir visą tą laiką reguliariai atlikti profesionalų jų valymą. Net geriausias, brangiausias implantas savų dantų neatstos.

Vaikai Lietuvoje pas burnos higienistą atvedami rečiau. Artėjant naujiems mokslo metams ar prieš einant į darželį rudenį, tėvai ateina su vaikais pas odontologą dažniausiai tik tam, kad gautų pažymą, tačiau  burnos higienisto konsultacijai jų neužrašo, nors tai padėtų išvengti dantų gedimo ir dantenų ligų ateityje. Ši investicija tikrai atsipirktų, kadangi odontologijos paslaugos nėra pigios. Be to, mažieji pacientai įprastų prie šios procedūros, jos nebijotų, nes kol apnašų nedaug, profesionali burnos higiena nesukelia skausmo ir diskomforto.