Atlėpusios ausys priskiriamos galvos ir kaklo įgimtai deformacijai, kuri paveldima iš šeimos narių (tėvų, senelių). Tai, kad ausys atlėpusios, paaiškėja kūdikiui gimus. Vaikui augant, ši deformacija tampa vis labiau matoma. Nors atlėpusios ausys neturi jokios įtakos žmogaus klausai, tačiau neretai sukelia didžiulį emocinį diskomfortą. Vienintelis efektyvus šios problemos sprendimo būdas – operacija.
Atlėpusių ausų korekcija (otoplastika) – viena populiariausių rekonstrukcinių operacijų. Kartais yra poreikis koreguoti abi ausis, kartais – tik vieną.
Kada atliekama atlėpusių ausų korekcija?
Ši rekonstrukcinė operacija tinka visiems, kurie susiduria su diskomfortu dėl atlėpusių ausų. Nors operacija neturi amžiaus cenzo, geriausia ją atlikti ankstyvame amžiuje.
Nuo kokio amžiaus atliekama ausų plastika?
Ausų plastika vaikams atliekama nuo maždaug 5 metų amžiaus. Iki 5 metų amžiaus ausis dar auga ir galima pažeisti tam tikras augimo zonas. 5-6 metų vaiko ausys tampa beveik tokios, kaip suaugusio žmogaus, tad šio amžiaus vaikus jau galima operuoti.
Kaip atliekama ausų plastika?
Dažniausiai ausų operacija atliekama naudojant vietinę nejautrą, kai pacientas girdi visus, aplink jį vykstančius, operacinės garsus, tačiau nejaučia jokio skausmo.
Atlėpusių ausų operaciją vaikui galima atlikti taikant bendrinę nejautrą. Šiuo atveju vaikas nejaučia baimės ir būna visiškai atsipalaidavęs.
Kartais viena ausis būna atlėpusi daugiau, kita – mažiau, ir tuomet neretai prašoma operuoti tik vieną. Bet siekiant tikslesnės simetrijos dažniausiai patariama operuoti abi. Taip išvengiama papildomo streso ir dar vienos operacijos.
Operacija trunka apie 1,5 val. Korekcijos metu odos pjūvis daromas už ausies, neretai kartu išpjaunant odos juostelę. Operuojant suminkštinama ausies kriauklės kremzlė ir užfiksuojama kitoje padėtyje, taip, kad ausis nebūtų atlėpusi.
Praėjus kelioms valandoms po operacijos pacientas gali vykti į namus, o taikant vietinę nejautrą – iškart.
Operacinis pjūvis atliekamas už ausies, todėl po siūlų pašalinimo lieka tik nedidelis randas, kuris, praėjus keliems mėnesiams tampa praktiškai nepastebimu.