Prostata yra vyrų lytinė liauka, gaminanti sekretą, kuris padidina spermatizoidų judrumą ir jų galimybę apvaisinti, ir baltymą – prostatos specifinį antigeną. Šios liaukos veiklą reguliuoja vyriškas hormonas – testosteronas, kurio pokyčiai didina riziką susirgti prostatos ligomis, pavyzdžiui, lėtiniu prostatitu, prostatos hiperplazija bei prostatos vėžiu.
Prostatos vėžys yra dažniausia onkologinė vyrų liga, todėl siekiant jai užkirsti kelią, labai svarbu reguliariai tikrintis ir atlikti prostatos tyrimus, kurie leidžia anksti pastebėti liaukos pakitimus ir paskirti gydymą, kuris yra tuo labiau efektyvus, kuo ankstesnėje vėžio vystymosi stadijoje pradedamas taikyti.
Prostatos (priešinės liaukos) vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinė programa skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų (imtinai) ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu. Apie tyrimo periodiškumą sprendžia šeimos gydytojas, tačiau ne dažniau kaip vieną kartą per dvejus metus atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išrašys siuntimą konsultuotis pas urologą, o šis, prireikus, atliks priešinės liaukos biopsiją.
Jei norite dalyvauti programoje, kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Programa finansuojama PSDF biudžeto lėšomis, todėl Jums programos paslaugos bus suteiktos NEMOKAMAI.
Ši prevencinė programa yra skirta nustatyto amžiaus pacientams. Tačiau jeigu jaučiatės blogai, bet nepatenkate į nustatyto amžiaus grupę, kreipkitės į šeimos gydytoją. Jis atliks būtinus tyrimus ir, jei reikia, išduos siuntimą konsultuotis pas gydytoją specialistą.
Prostatos biopsija – tai vyrų lytinės liaukos tyrimas, kai paimami prostatos audiniai ištiriami mikroskopu ir nustatoma, ar jau yra prasidėjęs arba yra galimybė prasidėti vėžiniam procesui.
Gali būti taikoma viena iš trijų prostatos biopsijos rūšių pagal tai per kur paimami audiniai iš prostatos, tačiau populiariausia yra transrektalinė prostatos biopsija, kai prostatos audiniai plona adata paimami per tiesiąją žarną.
Pats prostatos biopsijos atlikimo būdas gali būti pritaikomas pagal tai, koks yra tinkamiausias ir saugiausias būtent jums. Atliekamas jis pritaikius vietinę nejautrą, todėl yra neskausmingas. Šis tyrimas taikomas, jei atlikus prostatos tyrimus buvo nustatytas padidėjęs prostatos specifinio antigeno kiekis kraujyje, apčiuopus prostatos pakitimus, profilaktiškai stebimiems pacientams, kuriems jau anksčiau buvo nustatyta piktybinio proceso rizika. Taip pat tyrimas yra saugus, greitas ir patikimas, todėl labai plačiai taikomas.
Visos „Senojo bokšto“ klinikoje vykdomos prevencinės programos: