fbpx

Spirometrija (išorinio kvėpavimo funkcijos tyrimas)

Paslaugos aprašymas

Kas yra spirometrija?

Spirometrija vadinamas tyrimas, kurio metu specialiu prietaisu spirometru matuojamas įkvepiamo ir iškvepiamo oro kiekis. Jis parodo, kokia yra plaučių tūris ir jį leidžia palyginti su norma. Kartu išmatuojama, kiek oro iš plaučių per sekundę iškvepia žmogus.

Kada atliekamas spirometrijos tyrimas?

Šis tyrimas atliekamas, kai pacientas skundžiasi dusuliu, kosuliu, švokštimu, cypimu, sunkumu krūtinėje. Spirometrijos tyrimas gydytojui padeda tiksliai įvertinti paciento kvėpavimo funkciją, nustatyti, ar nesusiaurėję bronchai, ar nesumažėjęs kvėpuojamo plaučių paviršiaus plotas. Tyrimas svarbus ne tik šias ligas diagnozuojant, bet ir stebint gydymo efektyvumą, paciento būklės dinamiką.

Kokias patologijas galima aptikti spirometrijos tyrimo metu?

Restrikcines ir obstrukcines plaučių ligas (pvz., astmą, lėtinę obstrukcinę plaučių ligą).

Kaip atliekamas spirometrijos tyrimas?

Užsikimšus nosį specialiu spaustuku, pacientas turi apžioti kandiklį, kurį laiką ramiai kvėpuoti per burną, o po to maksimaliai įkvėpti ir forsuotai iškvėpti. Tyrimo trukmė apie 10 minučių. Jis įprastai kartojamas du arba tris kartus. Jeigu nustatomi tam tikri kvėpavimo sistemos organų pokyčiai, spirometrijos tyrimas gali būti kartojamas maždaug po 15 minučių, prieš tai skyrus tam tikrų medikamentų. Taip siekiama išsiaiškinti, ar jie turi poveikį, o kartu patikslinama diagnozė.

Kokių šalutinių poveikių gali turėti šis tyrimas?

Spirometrija yra neskausmingas tyrimo metodas. Tyrimo metu gali atsirasti trumpalaikis diskomfortas – dusulys, kosulys, krūtinės spaudimas,  galvos svaigimas, bet šie nemalonūs pojūčiai greitai praeina.

Ar šiam tyrimui reikia specialaus pasiruošimo?

Spirometrijos tyrimui specialaus pasiruošimo nereikia. Tačiau rekomenduojama dėvėti laisvus, patogius drabužius, kurie nespaudžia krūtinės, likus dviem valandoms iki tyrimo susilaikykite nuo sotaus valgio, venkite intensyvesnės fizinės veiklos likus bent 30 minučių iki testo. Taip pat keturias valandas negalima vartoti bronchus plečiančių vaistų (pvz.: salbutamolio), rūkantiems – rekomenduojama nerūkyti keturias valandas prieš atliekant spirometrijos tyrimą.