Peties sąnarys – sudėtingiausias ir judriausias sąnarys žmogaus organizme. Sąnarį sudaro didelė rutulio formos žastikaulio galva ir nedidelė sekli sąnarinė duobė. Kaulinės struktūros ir minkštieji audiniai mažai riboja judesių amplitudę, todėl judesiai vyksta trijose pagrindinėse plokštumose. Kadangi peties sąnarys yra laisvas ir labai judrus, jo traumų – dažniausiai išnirimų – tikimybė didesnė.
Traumoms kartojantis, netinkamai gyjant audiniams peties sąnarys tampa nestabilus, ima išnirti vis dažniau. Tokiu atveju siekiant sugrąžinti judėjimo džiaugsmą atliekama artroskopinė rekonstrukcinė peties sąnario operacija.
Kada yra reikalinga peties sąnario artroskopinė rekonstrukcija?
Tikriausiai pirmasis signalas, jog peties sąnarys negaluoja yra skausmas ir nuolat patiriamas diskomfortas judant. Pacientą veriantis skausmas ima kankinti kasdien, o naktį dar sustiprėja.
Sąnario skausmai, nemalonus tempimo jausmas juntamas keletu atvejų. Visų pirma – tai traumos, dažnai patiriamos sportuojant, aktyviai leidžiant laisvalaikį. Kitos su skausmu susijusios sąnario patologijos dažniausiai kankina vyresnio amžiaus pacientus.
Diagnozavus sukamosios manžetės sausgyslių plyšimą, pasikartojančius žastikaulio išnirimus ar peties sąnarinės kremzlės pažeidimą, reikalinga peties sąnario rekonstrukcinė operacija. Operacijos pagalba rekonstruojama normali sąnario anatomija.
Kaip atliekama peties artroskopinė rekonstrukcija?
Peties artoskopija atliekama naudojant artroskopą – siaurą vamzdelį su kamera ir lempute ant galiuko. Ši operacija labai efektyvi diagnozuojant ir gydant įvairias sąnarių problemas, tokias, kaip kremzlinio audinio pažeidimai, nutrūkusios sausgyslės ir raiščiai, artritas, peties nusileidimo sindromas ir rotatorių manžetės plyšimas.
Nepaisant, kad tai minimali invazinė operacija, artroskopijos metu taikoma bendrinė nejautra. Chirurgas atlieka kelis labai nedidelius pjūvius (0,5-1 cm ilgio). Tada sąnario ertmė užpildoma steriliu druskos tirpalu, kad ji išsiplėstų. Tada pro nedidelius pjūvius įvedamas artoskopas ir kiti chirurginiai įrankiai. Priklausomai nuo peties sąnario pažeidimo visa operacija truks apie 1-3 valandas.
Artroskopinės operacijos pranašumai, lyginant su įprasta atvira operacija:
- mažesni pjūveliai ir randai;
- galimybė geriau ištirti operuojamą sąnarį;
- lengvesnis pooperacinis laikotarpis;
- greitesnis sveikimas;
- po operacijos namo išleidžiama kitą dieną.
Pooperacinis laikotarpis
Nepaisant to, kad artroskopinės operacijos metu dideli pjūviai nedaromi, atsistatymo laikotarpis yra gana ilgas ir trunka nuo 1 iki 6 mėnesių, priklausomai nuo to, kas buvo daroma operacijos metu. Peties skausmas ir diskomfortas po operacijos gali trukti iki kelių savaičių. Dažniausiai rekomenduojama dėvėti raištį po operacijos tam, kad apsaugotumėte peties sąnarį. Daugelis žmonių grįžta prie kasdienės veiklos po savaitės. Tačiau intensyvesnė fizinė veikla po artroskopijos gali būti nesaugi kelis mėnesius.
* Paslauga gali būti kompensuojama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis (taikoma bazinė kaina), ji gali būti teikiama be papildomo mokesčio, tačiau pacientas savo iniciatyva (po gydytojo konsultacijos) gali pasirinkti papildomas (papildomai apmokamas) ir (arba) brangiau kainuojančias medicinines, ir (arba) nemedicinines paslaugas, medžiagas ir pan.