Kas yra krioterapija?
Tai darinių šalinimas skystu azotu. Dažniausiai skysto azoto pagalba šalinamos karpos, rečiau – keratozės ar kiti dariniai.
Kas yra karpa?
Karpos – virusinis odos susirgimas, pasireiškiantis neestetiškomis ir lengvai pastebimomis odos išaugomis. Negydomos karpos yra linkusios plisti ir didėti.
Karpos yra užkrečiamos tiesioginio kontakto metu per pažeistą odą, tačiau galima užsikrėsti ir per daiktus. Padų karpomis užsikrečiama pirtyse, baseinuose, ypač, jei neavima avalynė. Smailiagalėmis kondilomomis užsikrečiama lytiniu keliu. Virusui patekti į odą padeda odos sausumas, pažeidimai, gausus prakaitavimas, sumažėjęs odos pH, o karpų plitimą skatina uždegiminiai procesai ir netinkama asmens higiena.
Kodėl karpas reikia šalinti?
Karpos, dažniausiai, yra labiau estetinė problema. Ypač, kai jos išveši matomose kūno vietose ir ne retai ne po vieną, o net po kelias. Nešalinamos ar neteisingai šalinamos ir nuolat pažeidžiamos karpos yra linkusios plisti. Kuo anksčiau karpa pašalinama, tuo mažesnė tikimybė, kad ji vėl atsinaujins (recidyvuos).
Kai karpos pradeda augti ant rankų, padų, kirkšnyse ar pažastyse, jos ima kelti ir nemalonius pojūčius: spaudžiant jaučiamas skausmas, dūrimas, nuolatinis dirginimas. Pado karpos kartais būna tokios didelės ir skausmingos, kad žmogus vos gali paeiti, o dauguma specialistų jas vis dar gali supainioti su nuospaudomis ar pentinu. Deja, pastarųjų gydymo būdai nepašalina karpos ir mažai pagerina paciento būklę. Tokiu atveju karpą būtina šalinti, jei norima grįžti į pilnavertį gyvenimą ir vaikščioti nejaučiant skausmo.
Kaip atliekamas darinių šalinimas skystu azotu?
Pirmiausia jus konsultuos gydytojas dermatovenerologas. Kadangi egzistuoja daugybė odos darinių rūšių, netgi itin į karpą panaši išauga gali būti visiškai kitos kilmės. Tik įvertinus ir nustačius, kad darinys yra gerybinis, gydytojas rekomenduoja tinkamiausią bei saugiausią jo šalinimo būdą. Piktybiniai odos dariniai gali būti šalinami tik chirurginiu būdu.
Prieš darinio šalinimą skystu azotu vietinė nejautra nėra reikalinga. Gydytojas specialiu krioterapijos pistoletu darinį paveikia skystu azotu. Procedūros metu gali būti jaučiamas švelnus dilgčiojimas. Kadangi pati karpa nervinių galūnių neturi, dažniausiai pacientai jaučia tik prisilietimą ar vėsumą. Skystas azotas su oda kontaktuoja apie 10-20 sekundžių.
Kaip oda atrodo po darinių šalinimo skystu azotu procedūros?
Po procedūros per maždaug parą laiko aplink gydytą vietą susidaro pūslė. Maždaug po 7-10 d. ši pūslė pasišalina pati arba ją galima pašalinti.
Jei šalinama karpa yra didelė – tikėtina, kad reikės procedūrų kurso. Pradėjus šalinti karpą, labai svarbu atlikti visas procedūras, nes ne visiškai pašalinta karpa linkusi ataugti ir plisti.
Visas odos priežiūros rekomendacijas po procedūros jums suteiks gydytojas bei paskirs kito vizito datą. Procedūrų kiekis yra individualus ir priklauso ne tik nuo darinio dydžio, bet ir nuo individualaus paciento imuniteto.