Kada odos dariniai šalinami chirurginiu būdu?
- Chirurginiu būdu galima pašalinti įvairius apgamus (įgimtus ir įgytus), cistas bei kitus odos darinius, ypač kai negalima atmesti odos vėžio ar esant neaiškiai darinio diagnozei.
- Chirurginiu būdu reikia šalinti, tam, kad dariniai netaptų piktybiniai. Odos dariniai, ypač apgamai, yra linkę kisti, jie gali tapti displastiniai, o laiku jų nepašalinus, išsivysto melanoma – odos vėžys. Pastebėjus ant savo kūno keistą darinį, kuris keičia savo formą ar spalvą, reikia nedelsiant kreiptis pas specialistą – dermatovenerologą.
- Chirurginiu būdu galima šalinti tokius darinius, kurie kelia ne tik sveikatos problemų, bet ir dėl estetikos ar patogumo. Odos dariniai esantys gerai matomose kūno vietose, pavyzdžiui, ant veido, pacientams atrodo neestetiškai ir kelia psichologinį diskomfortą. Kai kuriuos darinius, esančius nepatogiose vietose (ant kaklo, kirkšnies, pažastyje), taip pat rekomenduojama pašalinti, kad nuolatinis dirginimas nepaskatintų jų supiktybėti.
- Jeigu reikia nuodugnesnio ištyrimo. Odos darinių chirurginis šalinimas yra ne tik gydomoji procedūra, bet ir diagnostinė, nes pašalinti dariniai yra visada ištiriami histologiniu būdu – nustatoma jų rūšis ir gerybiškumas/piktybiškumas.
Ar reikia darinį šalinti chirurginiu būdu, ar galima pasirinkti paprastesnę procedūrą – šalinimą lazeriu – nusprendžia gydytojas, įvertinęs darinio tipą, dydį, kūno vietą, nuo kurios jis bus šalinamas.
Kokie chirurginio darinių šalinimo privalumai?
- Užtenka vienos procedūros;
- Nereikia skirti papildomo gydymo;
- Chirurginiu būdu pašalinti dariniai toje vietoje neatsinaujina;
- Galima detaliau ištirti darinį dėl galimo piktybiškumo atliekant histologinį tyrimą.
Kaip atliekamas chirurginis odos darinių šalinimas?
Prieš operaciją gydytojas ištiria numatomus pašalinti darinius dermatoskopu. Taip pat aptariama operacijos eiga, nuskausminimo būdas bei žaizdų priežiūra po procedūros. Operacijos metu, skalpeliu darinys yra išpjaunamas ir išsiunčiamas histologiniam tyrimui, tam kad būtų nustatytas darinio tipas ir jei reikalinga, paskirtas tolimesnis gydymas. Žaizda pasluoksniui susiuvama specialiais siūlais, uždedamas sterilus tvarstis.
Ar procedūra skausminga?
Darinių šalinimas chirurginiu būdu dažniausiai atliekamas vietinėje nejautroje, kai nuskausminamieji vaistai suleidžiami tik toje vietoje, kur bus šalinamas darinys. Tai reiškia, kad operacijos metu pacientai skausmo nejaučia. Atliekant vietinį nuskausminimą, procedūros atlikimo vietoje galite jausti nemalonų jausmą, kol bus įdurta adata ir suleidžiami vietiniai anestetikai.
Kaip atrodo pooperacinis laikotarpis?
Po procedūros galite jausti skausmą operacijos atlikimo vietoje. Kadangi dažniausiai operacija yra nedidelė, tik odos ribose, todėl skausmas nėra intensyvus ir vaistų jam malšinti nereikia.
Praėjus 7-14 dienų po operacijos, pakartotino vizito metu, pašalinami siūlai ir aptariami histologinio tyrimo rezultatai. Toje vietoje gali likti randas, kurio dydis ir tipas priklauso nuo individualių organizmo savybių. Pacientams pageidaujant, jei randas susidaro iškilus (hipertrofinis) ar įdubęs (atrofinis), vėliau gali būti taikomas rando gydymas lazeriu ar vaistais.
Kaip elgtis po operacijos su operuota vieta?
- Mažiausiai savaitę bus reikalinga speciali pooperacinės žaizdos priežiūra;
- Nešlapinkite operuotos vietos iki 2 savaičių;
- Venkite intensyvaus fizinio krūvio 3-4 savaites po operacijos;
- Iki 6 mėnesių po operacijos saugokite randus nuo tiesioginių saulės spindulių, kad jie išbaltų ir taptų mažai matomi.
Apie išsamią žaizdos priežiūrą jums papasakos operaciją atlikęs gydytojas.
Kokiais atvejais negalima atlikti procedūros?
- Jeigu yra sutrikęs kraujo krešumas (hemofilija);
- Vartojate kraują skystinančius vaistus;
- Operacijos atlikimo vietoje yra stipriai pažeista oda ar infekcija;
- Jei sergate sunkia sistemine infekcija ar sunkiomis kitų ligų formomis.