fbpx

Kolposkopija

Paslaugos aprašymas

Kas yra kolposkopija?

Kolposkopija dar vadinama kolposkopijos tyrimu arba gimdos kaklelio ir makšties apžiūra, tai makšties gleivinės, gimdos kaklelio makštinės dalies ir išorinių lytinių organų apžiūra specialiu optiniu prietaisu (kolposkopu), išdidinančiu vaizdą 8-50 kartų.

Kolposkopija ir PAP testas yra efektyviausi metodai, užkertantys kelią gimdos kaklelio vėžiui, nes leidžia anksti diagnozuoti ikinavikinius procesus ir vėžį, todėl moterims patariama šiuos tyrimus atlikti profilaktiškai kartą per metus.

Kada atliekamas kolposkopijos tyrimas?

Pagrindinis šio tyrimo tikslas – užkirsti kelią gimdos kaklelio vėžiui, anksti nustatant ir gydant ikivėžinius pakitimus. Jei prieš tai atlikto gimdos kaklelio citologinio tepinėlio rezultatai yra ne normos ribose, jei yra teigiamas ŽPV testas, jei aiškiai matomi ar apčiuopiami kaklelio išopėjimai, išaugos, tuomet gydytojas akušeris-ginekologas kolposkopu gali atpažinti ir nustatyti gimdos kaklelio pakitimų plotą, formą, kontūrus, vietą ir išplitimą, rasti labiausiai pažeistą vietą ir paimti biopsiją detalesniam ištyrimui.

Kaip atliekama kolposkopija?

Pacientė paprašoma nusirengti iki pusės (žemiau juosmens) ir atsigulti ant ginekologinės kėdės. Visai kaip imant tepinėlį, gydytojas į makštį įveda skėtiklį. Tuomet specialiu tirpalu suvilgomas gimdos kaklelis – taip lengviau matyti pakitusias ląsteles. Pasitelkus kolposkopą, gimdos kaklelis yra apžiūrimas ir, reikalui esant, paimama biopsija (nedidelis audinio mėginėlis). Į vidų kolposkopas neįvedamas. Tyrimas įprastai trunka apie 5-15 min.

Ar tyrimas skausmingas?

Paprastai kolposkopijos tyrimas nėra itin skausmingas – galite jausti spaudimą, skėtiklio stūmimo į makštį metu ar paperštėjimą, valant gimdos kaklelį specialiu tirpalu.

Kaip pasiruošti kolposkopijos tyrimui?

Specialaus pasiruošimo kolposkopijos tyrimui nereikia, tačiau patariama 24 valandas prieš tyrimą vengti lytinių santykių, makšties plovimo procedūrų, nedėti nieko į makštį (pvz.: žvakučių ir kt.). Kolposkopija turėtų būti planuojama tada, kai nėra mėnesinių, geriausias kolposkopijos atlikimo laikas – 8-12 ciklo diena.

Konsultacijos metu gydytojas gali paklausti klausimų, susijusių su jūsų mėnesinių ciklu, naudojamomis kontraceptinėmis priemonėmis, operacijomis, kurios jums buvo atliktos praeityje, ir ligomis, kuriomis esate sirgusi. Jeigu pildote ciklo kalendorių (žymite mėnesinių dienas) – atsineškite jį į gydytojo kabinetą.

Ar tyrimą galima atlikti nėštumo metu?

Šis tyrimas yra visiškai saugus, jį galima atlikti net nėštumo metu. Tyrimas labai rekomenduotinas atlikti planuojant nėštumą, nes gali užkirsti kelią gimdos kaklelio patologijoms ir sumažinti nesklandaus nėštumo riziką. Kolposkopijos nepatariama atlikti tik 6–8 savaites po gimdymo arba gimdos kaklelio operacijos.