fbpx

Kojos nykščio deformacijos (hallux valgus) korekcija, vienpusė*

Paslaugos aprašymas

Deformuoti pėdos kauliukai (lot. hallux valgus)  – viena dažniausių priekinės pėdos dalies deformacijų. Pirmojo padikaulio ir didžiojo piršto deformacija atsiranda, kai didysis pirštas ima krypti link kitų pėdos pirštų, o pirmasis padikaulis – visiškai priešinga kryptimi.

Nors dažnai manoma, kad pagrindinė šios deformacijos priežastis – netinkama avalynė, specialistų teigimu dažniausiai ją lemia paveldimumas. Deformacija išryškėja apie 30-50-uosius gyvenimo metus, pradedamas jausti skausmas, atsiranda patinimas ir paraudimas, skausminga nuospauda. Ši problema kamuoja abiejų lyčių atstovus, tačiau moterys, ypatingai mėgstančios dažnai avėti aukštakulnius, kenčia dažniau. Minėta problema kamuoja ir vyresnio amžiaus žmones, kurių pėdos sąnariai yra pažeisti artrozės.

Lengvam skausmui ir uždegimui malšinti skiriami uždegimą slopinantys vaistai, fizioterapijos procedūros, naudojami specialūs batų įdėklai, koreguojantys pėdos judesius ir mažinantys kauliukų skausmą.

Efektyviausias šios deformacijos gydymo būdas yra kojos nykščio deformacijos operacija.

Operacija rekomenduojama tada, kai gydant konservatyviai, nesulaukiama norimo efekto arba deformacija yra gerokai pažengusi. Operacijos tikslas – ištaisyti kaulų ašį, pašalinti kaulines išaugas ir atgaivinti normalią sąnario funkciją. Kuo anksčiau kreipiamasi pagalbos į ortopedą traumatologą, tuo lengvesnė operacija ir greitesnis pooperacinis gijimas laukia.

Kaip išsivysto hallux valgus deformacija?

Iššokęs kojos kauliukas gali susiformuoti dėl keleto priežasčių:
• netinkamos avalynės avėjimo – avint aukštakulnius arba smailianosius batus, ypač toms moterims, kurios turi viršsvorio;
• susilpnėjusių raumenų bei raiščių;
• paveldimumo: paveldimas ne iššokęs kojos kauliukas, o pėdos forma (plati, žemu skliautu);
• pėdos pokyčius paspartinti gali ir nėštumas, nes nėštumo metu moterų svoris smarkiai padidėja ir ima spausti pėdos skliautą.

Kaip atliekama kojos nykščio deformacijos korekcija?

Operacija atliekama bendrinėje nejautroje. Operacija trunka apie 1-2 val.

  • Esant lengvai deformacijai, pašalinamos kaulinės išaugos, taip pat apie sąnarį atliekama sausgyslių ir raiščių plastika.
  • Vidutinės deformacijos atveju pašalinamos kaulinės išaugos, perpjautas kaulas pastumiamas į teisingą padėtį, aplink sąnarį atliekama raiščių ir sausgyslių plastika.
  • Sunkios deformacijos atveju pašalinamos kaulinės išaugos, iškaulopašalinama kylio formos dalis, kaulas atstatomas į teisingą padėtį ir fiksuojamas metalinėmis konstrukcijomis taip pat atstatoma sausgyslių ir raiščių plastika.
  • Jei sąnarys labai pažeistas, gali būti taikoma papildoma minkštųjų audinių plastika arba sąnario endoprotezavimas.

Pacientui, po operacijos gydytojas pateikia individualias rekomendacijas dėl tolimesnės pooperacinės priežiūros.

Pooperacinis laikotarpis

Po operacijos pacientas keletui valandų stebėjimui perkeliamas į intensyvios terapijos palatą, po to tęsiamas gydymas stacionare. Įprastai po šios operacijos kitą dieną galima vykti namo.

Po operacijos paciento pėda sutvarstoma, 3-6 savaitėms jam parenkami specialūs batai. Po to leidžiama avėti normalius batus, tačiau fizinis aktyvumas dar 8-12 savaičių yra ribojamas.

Vidutiniais ir sunkiais atvejais perpjautas kaulas fiksuojamas metalo strypais, sraigtais ar plokštele. Sunkesniais atvejais po operacijos 4-6 savaitėms uždedama gipso langetė. Patariama vaikščioti su ramentais, neminant operuota koja. Kaulas sugyja per 8 savaites.

Išvykstant iš klinikos gydytojas suteiks Jums instrukcijas apie tolimesnį gydymąsi.

* Paslauga gali būti kompensuojama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis (taikoma bazinė kaina), ji gali būti teikiama be papildomo mokesčio, tačiau pacientas savo iniciatyva (po gydytojo konsultacijos) gali pasirinkti papildomas (papildomai apmokamas) ir (arba) brangiau kainuojančias medicinines, ir (arba) nemedicinines paslaugas, medžiagas ir pan.