fbpx

Kaklo kraujagyslių echoskopija (Duplex, dvigubas skenavimas)

Paslaugos aprašymas

Kas yra kaklo kraujagyslių echoskopija?

Kaklo kraujagyslių echoskopija – tai ultragarsinis tyrimas, kurio metu diagnozuojami kaklo kraujagyslių ir galvos smegenų kraujotakos sutrikimai. Jo metu galima stebėti kraujagyslių būklę ir kraujo tekėjimo greitį, nustatyti kraujagyslių susiaurėjimo laipsnį, aptikti krešulius.

Kas yra duplex tyrimas?

Duplex tyrimas – tai, kai vieno kaklo kraujagyslių tyrimo metu taikomi du ultragarsiniai tyrimo būdai, dar vadinamas kaklo kraujagyslių dvigubo skenavimo tyrimu. Jo metu įvertinamas arterijos skerspjūvio plotas, stebima aterosklerotinės plokštelės būklė, įvertinamas kraujotakos intensyvumas ir stebimi embolizacijos požymiai.

Kada rekomenduojama atlikti kaklo kraujagyslių echoskopiją?

Kaklo kraujagyslių tyrimas reikalingas, jei pacientui dažnai skauda galvą, ji svaigsta, ūžia galvoje arba ausyse, mirga akyse, vargina trumpalaikiai apakimai. Tyrimas taikomas ir po šuntavimo, ieškant krešulių. Taip pat rekomenduojami pacientams, kuriuos vargina aukštas kraujospūdis ir padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, sergantiems cukriniu diabetu, taip pat tiems, kurių artimoje aplinkoje yra pasitaikę kraujagyslių ligų atvejų.

60 metų amžiaus sulaukusiems asmenims šį tyrimą rekomenduojama atlikti kas pusmetį. Dažniau turėtų tikrintis ir tie, kurie rūko, nes šis žalingas įprotis žymiai padidina kraujagyslių ligų riziką.

Kaip atliekamas kaklo kraujagyslių ultragarsinis tyrimas?

Pirmiausia pacientas yra paguldomas. Tam, kad nebūtų oro tarpo tarp odos ir daviklio, o ekrane atsispindėtų kuo tikslesnis bei aiškesnis vaizdas, tiriama vieta patepama specialiu geliu. Daviklio skleidžiamos aukšto dažnio bangos, nuo tiriamos srities atspindi vaizdą, kuris perkeliamas į ekraną. Žvelgdamas į jį, gydytojas vertina kraujagyslių būklę.

Esant poreikiui ultragarso pagalba gali būti paimam biopsija (audinio gabalėlis) detalesniam ištyrimui.

Kaklo kraujagyslių ultragarsinis tyrimas trunka apie 15-30 min.

Ar šiam tyrimui reikia specialaus pasiruošimo?

Šiam tyrimui pasiruošti nereikia.