Hidrocelė (sėklidės vandenė) – tai būklė, kurios metu apie sėklidę ar sėkliniame virželyje pradeda kauptis skysčiai ir sukelia įvairius nemalonius pojūčius.
Kaupiantis skysčiams, lėtai didėja viena arba abi kapšelio pusės. Esant hidrocelei, pacientas gali jausti skausmą, maudimą, nemalonų tempimą, susilpnėja potencija, vaisingumas. Sėklidės vandenė dėl savo dydžio gali kelti diskomfortą sėdint, dirbant ar lytinio akto metu. Ilgainiui susikaupęs skystis gali supūliuoti.
Hidrocelė naujagimiams – visiškai normali būklė, kuribe gydymo dažniausiai pranyksta per pirmuosius metus. Suaugusiems hidrocelė dažniausiai atsiranda dėl traumos, chirurginės intervencijos, lytiškai plintančių ligų ar infekcijos, o kartais ir be aiškios priežasties.
Hidrocelė suaugusiems kartais pranyksta savaime, tačiau dažniausiai tenka atlikti hidrocelės eksciziją (hidrocelektomiją) – chirurginį skystį gaminančių sėklidės dangalų pašalinimą.
Kaip atliekama sėklidės vandenės operacija?
Sėklidės vandenės (hidrocelės) operacija atliekama dažniausiai bendrinėje nejautroje ir trunka 1–1,5 val. Kapšelio šone su skalpeliu padaromas 3–5 pjūvis, vandenės maišelis atidalinamas, skystis išleidžiamas, dalis sėklidės vandenės maišelio dangalų pašalinami, kita dalis – išverčiami į kitą pusę ir susiuvama taip, kad likutinė skysčio dalis iš karto būtų drenuojama limfinės sistemos. Pjūvis pasluoksniui užsiuvamas. Dažniausiai po operacijos paliekamas drenas.
Kai kuriais atvejais galimas ir minimaliai invazyvus gydymas – punkcija ir aspiracija, kurių metu su specialia adata punktuojama sėklidės vandenė ir tokiu būdu pašalinamas skystis. Šis būdas taikomas itin retai, kadangi taip gydoma hidrocelė dažnai atsinaujina.
Kaip atliekama hidrocelektomijos operacija?
Operacija atliekama bendrinėje nejautroje. Operacijos metu atliekamas nedidelis pjūvis kapšelio srityje, pašalinamas hidrocelės skystis ir pjūvis susiuvamas. Gydytojo chirurgo sprendimu, esant poreikiui, gali būti paliekamas drenas, kuris pašalinamas po kelių dienų.
Operacija trunka 30-60 minučių.
Pooperacinis laikotarpis
Po chirurginės intervencijos pacientas pooperacinėje palatoje stebimas 2-3 valandas. Jeigu yra poreikis, pacientui po procedūros skiriami nuskausminamieji vaistai. Tuo atveju kai paciento būklė stabili ir nėra rizikų dėl galimų komplikacijų – pacientas gydytojo chirurgo sprendimu išleidžiamas į namus.
Aktyvia fizine veikla, lytiniais santykiais rekomenduojama užsiimti tik pilnai sugijus, t. y. po 3-4 savaičių, kadangi kapšelio sužeidimai gali sukelti kraujavimą. Siūlai iškris taip pat per maždaug 3-4 savaites.