Gastroskopija – tai virškinamojo trakto (stemplės, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos) gleivinės apžiūra iš vidaus naudojant specialius prietaisus – endoskopus, šiuo atveju – gastroskopą – lankstų vamzdelio formos prietaisą su optine sistema ir šviesos šaltiniu.
Gastroskopijos tyrimą reikia atlikti, jei pacientas skundžiasi skausmu arba nemaloniu pojūčiu virškinamajame trakte, sparčiu svorio mažėjimu, kraujavimu, skausmu ryjant, lėtiniu vėmimu ir panašiai, taip pat kitais metodais, pavyzdžiui, rentgenu ištyrus ir pastebėjus neaiškios kilmės darinius gastroskopijos tyrimu rezultatai tikslinami. Tyrimas gali būti kartojamas anksčiau rastų polipų, opų arba auglių gijimui sekti.
Gastroskopija yra labai informatyvus vidaus organų tyrimo metodas siekiant diagnozuoti įvairias stemplės ligas – stemplės eroziją, refliuksą, taip pat įvairias skrandžio ir dvylikapirštės žarnos ligas – opaligę, polipus, navikus. Tyrimas yra greitas ir labai tikslus – pasižymi net 98–100 % diagnozavimo tikslumu. Virškinamojo trakto apžiūra būtina norint nustatyti tikslią diagnozę ir paskirti efektyvų gydymą.
Prireikus gastroskopija gali būti derinama su kitais medicininiais tyrimais, pavyzdžiui, su biopsija – audinių arba ląstelių paėmimu iš tiriamo organo ir ištyrimu mikroskopu. Toks tyrimų derinimas užtikrina dar tikslesnę diagnozę.
Tyrimui reikalingas specialus pasiruošimas: tyrimo dieną nevalgoma ir nevartojami skysčiai. Jei tyrimas atliekamas po 14 val., ryte galima išgerti 200–300 ml vandens. Likus 4 valandoms iki tyrimo gerti negalima. Pacientui pageidaujant tyrimas atliekama taikant dalinę nejautrą.