Cirkumcizija, arba apyvarpės apipjaustymas – tai dalinis arba visiškas apyvarpės – varpos galvutę dengiančios odos raukšlės – pašalinimas.
Dėl kokių priežasčių atliekamas apyvarpės apipjaustymas?
- Fimozė
Tai dažniausiai pasitaikanti priežastis, dėl kurios rekomenduojama cirkumcizija. Fimozė – tai būklė, kai dėl labai siauros apyvarpės angos apyvarpės atsmaukimas yra negalimas ar tampa labai skausmingas. Fimozė gali būti dalinė arba visiška. Ji gali būti įgimta arba išsivystyti dėl įvairių ligų, pvz., lėtinio apyvarpės uždegimo, diabeto. Kuomet apyvarpė neatsismaukia, atsiranda higienos problemų, o besikaupiančios bakterijos tampa nuolatinių infekcijų, uždegimų priežastimi. Taip pat dėl fimozės gali būti sunku šlapintis. Ši būklė veikia ir lytinį gyvenimą – lytinis aktas gali būti apsunkintas, o seksas nebūna toks malonus, koks galėtų būti. Fimozė padidina varpos vėžio tikimybę.
- Parafimozė
Tai dėl dalinės fimozės atsiradusi būklė, kuomet atsmaukta apyvarpė užstringa ir nebegali sugrįžti atgal. Ši būklė yra ne tik labai skausminga, bet ir skubios chirurginės intervencijos reikalaujanti būklė, mat apyvarpės užspausta varpos galvutė ima tinti, sutrinka jos kraujotaka.
- Pasikartojantys uždegimai (balanopostitas)
Kita būklė, kai cirkumcizija ne tik rekomenduojama, bet ir yra būtina – nuolat pasikartojantys uždegimai (dažniausiai balanopostitas) varpos ir apyvarpės srityse. Uždegimai dažnai kyla dėl prastos apyvarpės higienos, nes varpos maišelyje (tarp apyvarpės ir varpos galvutės) kaupiasi šlapimo irimo produktai, apyvarpės išskyros ir kiti nešvarumai. Lėtiniai uždegimai gali sukelti antrinę fimozę ar kitas apyvarpės ligas.
- Kitos priežastys
Cirkumcizija gali būti atliekama ne tik dėl medicininių priežasčių. Operacija pasirenkama dėl asmeninio apsisprendimo, estetinių, higienos, religinių sumetimų, seksualinio gyvenimo pagerinimo. Atlikus cirkumciziją lytinio akto trukmė pailgėja, kadangi varpos galvutė tampa mažiau jautri.
Kokie cirkumcizijos pliusai ir minusai?
Pagrindinė cirkumcizijos nauda – geresnė higiena ir sumažinta apyvarpės uždegimų rizika.
Kitos procedūros naudos:
- sumažinta šlapimo takų infekcijų rizika;
- mažesnė varpos vėžio tikimybė;
- lytiniu keliu plintančių infekcijų rizikos sumažinimas.
Kaip atliekama apipjaustymo procedūra?
Cirkumcizija, arba apipjaustymas, atliekamas taikant vietinę nejautrą, nors kai kuriais atvejais, pacientui pageidaujant ar esant anestetikų alergijoms, gali būti taikoma bendrinė nejautra. Operacija trunka 45-60 minučių. Operacijos metu su skalpeliu pašalinama dalis arba visa apyvarpė, atliekama pasaitėlio plastika. Vidinis ir išorinis apyvarpės lapeliai susiuvami pavieniais greitai tirpstančiais siūlais, jų šalinti nereikia.
Pooperacinis laikotarpis
Jei pacientas gerai jaučiasi, po kelių valandų gali vykti į namus, nebent operacija atliekama bendrinėje nejautroje. Kitą dieną gali eiti į darbą, po kelių dienų gali praustis po dušu, o po savaitės gali sportuoti. Po operacijos pacientas kelias dienas gali jausti perštėjimą, maudimą. Tvarstį reikia keisti kartą dienoje, papildomai atliekant specialias voneles. Siūlų šalinti nereikia. Siūlai tirpūs ir patys iškrenta per 3-4 savaites. Sugrįžti prie seksualinio gyvenimo galima po mėnesio ar pusantro.
Kokių pooperacinių komplikacijų gali būti?
Retais atvejais po operacijos pjūvio vieta gali kraujuoti, gali būti juntamas didesnis nei įprasta pooperacinis skausmas. Kaip ir po kiekvienos chirurginės intervencijos, egzistuoja infekcijos tikimybė. Pasitaiko, kad varpos galvutė po operacijos tampa jautresnė, dirglesnė – šie pojūčiai praeina savaime. Po operacijos pirmieji pasišlapinimai gali sukelti peršulį – praeina po kelių kartų. Tarp galimų vėlyvųjų komplikacijų – randų formavimasis. Komplikacijų po cirkumcizijos tikimybė – iki 3 proc. nuo visų atvejų.