fbpx

Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa: pacienčių patogumui – visus tyrimus galima atlikti vienoje vietoje

Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa: pacienčių patogumui – visus tyrimus galima atlikti vienoje vietoje

Sergamumas gimdos kaklelio vėžiu ir mirštamumas nuo šios ligos Lietuvoje dvigubai didesnis nei kitose Europos šalyse. Viena iš priežasčių – nemaža dalis moterų nepasinaudoja valstybės suteikta galimybe nemokamai pasitikrinti profilaktiškai. Šią diagnozę kasmet išgirsta apie 400 pacienčių, kai kurios – gerokai pavėluotai, ir tai beveik pusei iš jų kainuoja gyvybę. Tuo metu sergančiųjų amžiaus vidurkis – 40-50 metų, ir jos galėtų dar ne vieną dešimtmetį džiaugtis gyvenimu.

Dažnai moterims tiesiog pritrūksta laiko apsilankyti pas gydytoją ir atlikti tyrimus. Juo labiau, kad tam nepakanka vieno vizito į gydymo įstaigą. Pirmiausia, norint pasitikrinti pagal Gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programą, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis išrašys siuntimą pas gydytoją ginekologą, kuris atliks visus programoje numatytus tyrimus.

25-34 metų (imtinai) amžiaus grupės moterims kartą per 3 metus atliekamas gimdos kaklelio citologinis tepinėlis, jam siuntimo nereikia. 35-59 metų (imtinai) amžiaus grupės moterims kartą per 5 metus atliekamas gimdos kaklelio aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso tyrimas. Jei šis tyrimas teigiamas, daromas dar vienas, tikslesnis – gimdos kaklelio citologinio tepinėlio ištyrimas skystoje terpėje.

Gavus tepinėlių rezultatus, jei jie rodo pakitimus, šeimos gydytojas pacientę siunčia akušerio ginekologo konsultacijai ir gimdos kaklelio kolposkopijai. Esant poreikiui atliekamas ir biopsijos tyrimas. Abu šie tyrimai leidžia objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.

Šiaulių pirminės sveikatos priežiūros įstaigose – poliklinikose, šeimos gydytojų centruose kolposkopija ir biopsija nedaroma, tad moterims reikia vykti į ligoninės konsultacinį padalinį. O norint patekti pas ten dirbantį akušerį ginekologą vėl teks laukti eilės.

Šiaulių gyventojos bereikalingos gaišaties gali išvengti prisirašiusios prie „Senojo bokšto“ klinikos šeimos gydytojo. Tai vienintelė gydymo įstaiga mieste, kurioje tikrinantis pagal Gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programą visos diagnostinės paslaugos suteikiamos toje pačioje vietoje, niekur kitur eiti nebereikia.

Apsilankiusios pas šeimos gydytoją, klinikos pacientės iš karto patenka pas čia pat dirbantį gydytoją akušerį ginekologą, kuris atlieka gimdos kaklelio citologinį tepinėlį arba gimdos kaklelio aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso tyrimą, o nustačius pakitimus ir kolposkopiją, ir biopsiją. Tas pats specialistas, remdamasis tyrimų rezultatais, patvirtina diagnozę ir siunčia moterį gydymui.

Šiaulietėms, prisirašiusioms prie kitos pirminės sveikatos priežiūros įstaigos, jei joms buvo nustatyti gimdos kaklelio pakitimai tikrinantis pagal Gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programą ir turinčioms šeimos gydytojo siuntimą (jame turi būti nurodyta TLK diagnozė Z.12.4), gimdos kaklelio kolposkopija ir biopsija „Senojo bokšto“ klinikoje bus atlikta nemokamai. Čia gydytojo akušerio ginekologo konsultacijos ilgai laukti nereikės.

„Gaila, kad šios prevencinės programos patikrose dalyvauja tik apie trečdalis atitinkamo amžiaus moterų. Gimdos kaklelio vėžys pradinėse stadijose dažnai būna besimptomis, tuo tarpu anksti nustačius patologinius pakitimus išgyvenamumas siekia daugiau nei 90 proc. jis efektyviai gydomas pasitelkus naujas technologijas ir vaistus. Kai piktybinis susirgimas pažengęs, rezultatai nebūna tokie geri“, – įspėja „Senojo bokšto“ klinikos gydytoja akušerė ginekologė Monika Stasiūnaitė.

Ji ragina visas moteris, nepriklausomai nuo amžiaus, taip pat ir nepatenkančias į programą, jeigu turi nusiskundimų (pavyzdžiui, nereguliarūs kraujavimai iš makšties, kraujavimas po lytinų santykių) būtinai kuo skubiau kreiptis į šeimos gydytoją ar gydytoją akušerį ginekologą. Taip pat primena, kad nuo 18 metų kartą per metus rekomenduojama profilaktiškai apsilankyti pas gydytoją akušerį ginekologą. Ir nedelsiant užsirašyti jo konsultacijai, pastebėjus kraujavimą po lytinių santykių. Kontaktinis kraujavimas yra vienas iš gimdos kaklelio vėžio požymių.

Kai kurios moterys baiminasi kolposkopijos tyrimo. Pasak Šiaulių „Senojo bokšto“ klinikos gydytojos akušerės ginekologės Monikos Stasiūnaitės, ši instrumentinė diagnostinė procedūra leidžia vizualiai ištirti gimdos kaklelį iš arti, dideliu padidinimu apžiūrint mikroskopu. Tai greitas, paprastas, neskausmingas būdas gimdos kaklelio ląstelių pokyčiams nustatyti. Klinikoje naudojamas prietaisas, kuris vaizdą padidina 3-24 kartus, todėl pastebimi patys mažiausi pakitimai.

Jei gydytojas mato pakitimus, iš karto gali būti atliekama biopsija – paimamas nedidelis gimdos kaklelio audinio mėginys ir nusiunčiamas į laboratoriją patologiniam ištyrimui. Kolposkopija ir biopsija trunka apie 5-10 minučių, vieninteliai nemalonūs pojūčiai – nedidelis spaudimas, perštėjimas, kurie greitai praeina. Atliekant biopsiją galite pajausti diskomfortą, tarsi gnybtelėjimą. Kelias dienas po biopsijos iš makšties gali atsirasti rusvų išskyrų, negausiai pakraujuoti.

„Gimdos kaklelio vėžio išvengti padeda ir profilaktinė vakcina prieš žmogaus papilomos virusą. Nuo 2016 m. 11 metų mergaitės Lietuvoje ja skiepijamos nemokamai.
Rekomenduojama už savo pinigus pasiskiepyti visoms mergaitėms bei moterims, net ir toms, kurios yra užsikrėtusios žmogaus papilomos virusu, nes tai yra efektyvi apsauga nuo gimdos kaklelio vėžio“, – aiškina Šiaulių „Senojo bokšto“ klinikos gydytoja akušerė ginekologė Monika Stasiūnaitė.

Gimdos kaklelio vėžys, kuris gali būti dviejų formų – plokščiųjų ląstelių karcinoma ir adenokarcinoma – palaipsniui išsivysto, kai gimdos kaklelio gleivinės ląstelės pakinta. Dažniausiai, 99,7 proc. atvejų, gimdos kaklelio vėžį sukelia lengvai lytiniu keliu plintantis žmogaus papilomos virusas. Statistika rodo, kad kitose Europos šalyse pradėjus intensyviai skiepyti nuo šio viruso, juo užsikrėtusiųjų paauglių mergaičių ir jaunų moterų tarpe sumažėjo 90 proc.