fbpx

Ar vaikas neserga endokrinine liga?

Autorius: Med. m. dr. Vaikų endokrinologė Rima BĖRONTIENĖ

Kad vaikas būtų tikrai sveikas ir gerai augtų, turi normaliai funkcionuoti jo endokrininė sistema. Ši sistema sudaryta iš nedidelių liaukų – hipofizės, skydliaukės, kasos, kiaušidžių, sėklidžių, antinksčių, kurios išskiria aktyvius hormonus ir taip reguliuoja medžiagų apykaitą bei visas organizmo funkcijas. Sutrikusi endokrininių liaukų veikla sukelia sveikatos problemas. Apie jas kalbame su LSMU Kauno klinikų vaikų endokrinologijos skyriaus gydytoja dr. Rima Bėrontiene.

Kokie endokrinologiniai vaikų susirgimai dažniausiai pasitaiko jūsų praktikoje?

Įvairiausia ir dažniausia skydliaukės patologija paauglystėje. Sutrikus šios liaukos veiklai (susilpnėjus arba suaktyvėjus), nukenčia visas organizmas Tėvams reiktų atkreipti dėmesį į vaikų, dažniau mergaičių, padidėjusį  dirglumą, jautrumą, blogą miegą, susilpnėjusią atmintį, nesugebėjimą susikaupti, virpančius pirštus ir akių vokus, blogai toleruojamą šilumą. Šie požymiai rodo, jog suaktyvėjo skydliaukės veikla.

Kartais skydliaukė gali tik padidėti, nesukeldama sveikatos problemų. Tačiau būna atvejų, kai  skydliaukės augimą skatina joje besiformuojančios cistos ar kitokio pobūdžio mazgai, kurie ir vaikams gali būti piktybiniai.  Beje, berniukai skydliaukės ligomis serga rečiau, bet ligos eiga jiems būna sunkesnė.

Kas gali padėti įtarti skydliaukės veiklos susilpnėjimą?

Dažniausia skydliaukės veiklos sulėtėjimo priežastis – autoimuninis tiroiditas. Jis pasireiškia vaiko greitu nuovargiu, mieguistumu, nesidomėjimu aplinka, atminties suprastėjimu, jėgų stoka. Kartais tai bandoma pateisinti dideliu krūviu mokykloje ir lėtiniu pervergimu.  Neretai kartu stebimas odos sausumas, plaukų slinkimas, vidurių užkietėjimas, mėnesinių ciklo sutrikimas. Diagnozei patikslinti  prireikia skydliaukės laboratorinių tyrimų, apžiūros ultragarsu.

Dažnai sakoma, kad skydliaukės problemas sukelia jodo trūkumas?

Jau keletą metų Lietuvoje vartojama tik joduota druska ir jodo trūkumo problema yra išspręsta. Jodo perdozavimas gali sukelti didesnių problemų, negu nedidelis jo trūkumas. Žmonės dažnai piktnaudžiauja jūros kopūstų, jūros dumblių vartojimu, neretai geria jodo lašus ar piešia  jodu „tinklelį“ ant odos ir tokiomis „liaudiškomis priemonėmis“  gali dar labiau pakenkti, ypač jei skydliaukė paliesta jau minėto autoimuninio tiroidito, nepatikslintų mazgų. Norint vartoti papildomus preparatus, visada būtina tai aptarti su gydančiu endokrinologu.

Kokie požymiai gali padėti įtarti diabetą?

Diabetas gali pasireikšti po virusinės infekcijos, karščiavimo, nervinio streso, o dažnai ir be aiškios priežasties. Tėvų budrumą turėtų kelti padidėjęs vaiko troškulys ir dažnas šlapinimasis. Atsiranda silpnumas, greitas nuovargis, sausėja oda, iš burnos juntamas acetono kvapas, krinta svoris. Tokia būsena trunka nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Pamažu vaiko savijauta blogėja: netenka jėgų, temsta sąmonė. Laiku nesuteikus pagalbos, įvyksta koma ir prireikia reanimatologų pagalbos.

Kaip vaikams pasireiškia lytinių liaukų sutrikimai?

Labai įvairiai. Specialisto dėmesio reikalauja berniukų vienos arba abiejų sėklidžių nenusileidimas iš pilvo ertmės į kapšelį, ankstyvas ar vėluojantis brendimas, mėnesinių ciklo sutrikimai, padidintas plaukuotumas.

 Kada ir kokį ūgio atsilikimą reikia gydyti?

Žemas ūgis labai opi pačių vaikų psichologinė problema, kartais sukelianti netgi suicidines mintis. Svarbu objektyviai įvertinti vaiko ūgį, nes kartais ir normalaus ūgio vaikas jaučiasi per mažas, o lieka nepastebėtas ryškus ūgio atsilikimas. Nelengva išsiaiškinti jį sąlygojusias priežastis. Tenka įvertinti nėštumo, gimdymo, raidos ypatumus, persirgtas ligas, tėvų ūgį, brendimo ypatybes, atlikti specialius tyrimus. Vaiko augimas gali sulėtėti dėl persirgtų inkstų, virškinamojo trakto ligų, lėtinės infekcijos, širdies ydos, auglių, įgimtų chromosominių susirgimų, galvos traumų. Ryškiausią ūgio sulėtėjimą sąlygoja įgimtas augimo hormono stygius. Tik šio hormono injekcijos atstato normalų vaiko augimą. Labai svarbu, kad tai būtų diagnozuojama kuo anksčiau. Neretai į mus kreipiasi jau sustoję augti paaugliai, kurių kaulėjimo zonos būna užsidariusios ir jiems padėti nebegalime.

 Daugėja nutukusių vaikų. Ar juos irgi gydo endokrinologai?

Tai vis aktualesnė ir ne tik estetinė problema. Nutukę vaikai greičiau pavargsta, būna pasyvūs, nejudrūs, vėluoja jų lytinis brendimas. Dažniausiai nutukimas yra neracionalios mitybos, nejudrumo  bei šeimyninio polinkio tukti pasekmė. Tačiau nereti ir endokrininio nutukimo atvejai, kai svoris auga dėl rimto antinksčių, galvos smegenų ar lytinių liaukų veiklos sutrikimo.

Matome, kad endokrininiai vaikų susirgimai gali pasireikšti daugybe požymių. Ir visuomet reikalinga specialisto konsultacija?

Sutrikimų spektras tikrai labai platus. Visada cituoju posakį, kad geriau papildomai pakonsultuoti  sveiką vaiką, negu praleisti rimto susirgimo  atvejį. Tėvams būtina įsiklausyti į vaikų skundus ir rimtai žiūrėti į jų negalavimus.